Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie och jag är 27 år. Jag och min man Erik har tillsammans två barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016. . Vi har även två underbara hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om vårt vardagsliv och mitt jobb som fotograf och konstnär. Jag och min barndomsvän driver även podden Välkommen in- Emma & Nathalie Kontakt: [email protected]

Hårdhänta barn

Publicerad,

 Mitt lilla hjärta gjorde dagen 06.45… Alla som känner mig vet att jag är otroligt morgontrött! Jag älskar att sova! Gärna länge! Första tiden som mamma var det inga problem men nu är jag ständigt trött men på morgonen är det olidligt. Eftersom Leah endast sover en kort stund en gång om dagen så är det ständigt jagande och busande från morgon till kväll och när Erik jobbar så är det noll avlastning. När Erik kom hem så hade jag redan nattat Leah, fixat disken och lagat middag. Jag var slut som artist och orkade inte röra mig ur fläcken.

Nog om gårdagen och mitt trötta jag. Jag har ett problem.

Just nu är Leah EXTREMT hårdhänt! Hon biter mig, klöser mig och drar mig i håret. Jag vet att det är tillfälligt men det är faktiskt superjobbigt. 

Har ni tips på hur man kan göra?

Hon har blivit mycket snällare mot hundarna för ett tag så var hon extremt på. Nu klappar hon för det mesta fint men ibland tar hon ett hårt tag.
 

2 Kommentarer

  1. Hej!

    har en fråga till dig som jag har tänkt på ett tag, vad jobbar du och din man med?

    Tack för en bra blogg!

    • Hej! Vi jobbar med försäkringar. Just nu är jag mammaledig och ska vara det ett bra tag till. Tanken är även att jag ska komma igång med att fotografera och måla också. Tack själv!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *