Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie och jag är 27 år. Jag och min man Erik har tillsammans två barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016. . Vi har även två underbara hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om vårt vardagsliv och mitt jobb som fotograf och konstnär. Jag och min barndomsvän driver även podden Välkommen in- Emma & Nathalie Kontakt: [email protected]

#Åsnan30 / Halloweenfest/ 30 årsfest

Publicerad,

I lördags så var det äntligen dags för Eriks sena 30 årsfest (han fyllde i maj). Vi anordnade en fest med extra allt och vi blev totalt 25 stycken. Så otroligt kul att så många kunde komma och fira världens bästa! Vi valde Halloweentema/maskerad. Det är inte ofta man klär ut sig och det var kul att så många verkligen gick all in. 

Jag var Maleficent och Erik var åsna.

När gästerna kom så fick alla en välkomstdrink i en dropp/blodpåse vilket alla tyckte var väldigt kul. Roligt att inte servera i ett vanligt glas. De fick ta sin välkomstdrink ur en rykande kittel.

Till välkomstdrinken hade jag gjort tre olika sorters snittar. En med rökt lax, Philadelphiaost och pepparot inlindat i tunnbröd. En var med fetaost, soltorkade tomater, vitlök och creme fraiche inlindat i tunnbröd. Jag gjorde även små kex/bröd med tapenade på med både gröna och svarta oliver.

Till middag hade jag lagat alldeles för mycket Chili con carne… Jag har nu fryst in så vi har matlådor för flera månader framåt! Bättre för mycket än för lite men tusan vad svårt det är att veta hur mycket man ska göra. Jag gjorde iallafall 4 stora kastruller (4.4kg köttfärs). För oss och våra 25 gäster hade det räckt med hälften….  Jag gjorde även en vegetarisk chili con carne med quornfärs. Till det serverade vi ris, sallad, nachochips och baguette. Vi hade köpt 7 baguetter men det gick knappt åt två stycken. Helt galet att vi tänkt så fel.

Till efterrätt skulle vi gjort en efterrätt men tiden rann iväg så det blev tyvärr köpta kladdkakor och ostar och charkisar.

Vi bjöd på öl, rött och vitt vin, cider och även två olika drinkar som jag blandat i två olika bägare med tappkranar. 

Vi hade även fixat sprutor som vi fyllde med shots till de som ville ha. Vilket också var en superrolig och uppskattad grej. 

Det blev beerpong, dans och limbo och mycket skratt. Bästa utklädda par blev Sherek och Fiona och min vän Patrik fick pris för att han stannade längst.

Jag och Erik städade lokalen till 03 (Erik var dock supertrött och var som en sengångare och jag som en duracellkanin). Han däckade på soffan på kvällen och jag låg själv i dubbelsängen. Kl 07.30 kom han och la sig i sängen med mig en stund. Jag tog sovmorgon till kl 12 och sedan satte vi igång med städning som höll på till kl 17. Fullt ös hela dagen och både jag och Erik körde järnet. Galet vad det tar lång tid att fixa men det var det värt! Jag såg fram emot en mysigdag med Erik framför tvn men det hanns absolut inte med. Våra efterlängtade barn kom på kvällen och det blev kramkalas, bus och mys. Världens bästa ungar!

Eriks fest blev så lyckad och vi är så lyckligt lottade att ha så många fina vänner. Några saknades men vi var glada att så många kom och att ingen föll bort pga sjukdom.

Tack till alla som kom!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *