Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie, jag har 3 barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016 och Livy som är född September 2021. Jag har även två hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Är även undersköterska. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam och Livy. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om mitt och barnens vardagsliv. Jag lever nu även varannan vecka med barnen och varannan vecka med min kille. Kontakt: [email protected]

Hälften mig och hälften dig

Publicerad,

Tänk att vår dotter är hälften mig och hälften Erik. Det är häftigt att vi lyckats skapa något så fint. Det ska bli spännande att se vad som hon får från oss. Hon är verkligen söt vår lilla tjej!

Jag vet att jag har skrivit det tidigare men jag är verkligen så glad att Erik är pappa till Leah. Han är fantastisk och en helt grym pappa och kille. Han är verkligen hjälpsam och ibland får jag knappt ta henne för att han tycker det är så mysigt. I bilen hem från slottet så sa han ”fan vilket bra team vi är” det är vi verkligen! Han gör extremt mycket mer än vad jag trodde att han skulle göra. Vi pratade även om att vi inte bråkat någonting sedan hon kom ( vi har pratat om det innan att vi kommer säkert tjafsa mycket när hon är liten). Självklart kommer vi att tjafsa och så men det går verkligen över förväntat! Vi är verkligen ett team!

Jag fick ta ett långt bad idag när vi kom hem från slottet och då passade jag på att lyssna på fredagspodden (ligger rätt många avsnitt efter sedan Leah kom). Erik tog Leah och sa ”ta ett långt bad nu”! Det var riktigt lyxigt!

Nu ska jag slumra till en stund med Leah medan Erik spelar tv-spel. Senare så ska han och jag dricka glögg, äta ost och mysa. Ha en trevlig lördagkväll!

IMG_1622.JPG

IMG_1623.JPG

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *