Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie och jag är 27 år. Jag och min man Erik har tillsammans två barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016. . Vi har även två underbara hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om vårt vardagsliv och mitt jobb som fotograf och konstnär. Jag och min barndomsvän driver även podden Välkommen in- Emma & Nathalie Kontakt: [email protected]

Min galna man

Publicerad,

Efter lunchen med min mamma igår så fick Leah fortsätta hänga med sin mormor medan vi tog en promenad med hundarna. De fick springa av sig i skogen och Nilla hittade en ”LITEN” pinne. 

 När vi kom in från promenaden gjorde jag varmchoklad för att vi skulle ha lite mysigt på båten. Båten ska nämligen tas upp på land nästa helg så vi har flyttat den närmre upptagningsplatsen.

Jag körde ut båten från bryggan för fösta gången och det var superkul och gick som en dans. (Jag hade satt på mig överdragsbyxor för det var rätt kallt).

 Erik frågade om vi skulle åka någonstans innan men jag frågade återigen om han verkligen var säker på att Slussen vad öppen som på sommaren. Hans säkra ”ja” hade nu förändrats till ”det tror jag”. Jag gick då in och kollade på hemsidan och där stod det att den stängde 17… Enligt båten skulle vi vara framme 17.15… Det var bara att hålla tummarna och gasa på (med vår inte så snabba båt).

 Jag var supertrött och somnade en timme. Motorljudet och gunget är så sövande. 

   Vi hann till Slussen och allt gick toppen. En supermysig tur med min man.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *