Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie och jag är 27 år. Jag och min man Erik har tillsammans två barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016. . Vi har även två underbara hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om vårt vardagsliv och mitt jobb som fotograf och konstnär. Jag och min barndomsvän driver även podden Välkommen in- Emma & Nathalie Kontakt: [email protected]

2 veckor efter förlossningen

Publicerad,

Erik fotade mig nu innan vi skulle sova. Under graviditeten gick jag upp 19kg. Jag tappade 9 kilo direkt. Jag vill inte gå ner så mycket mer om man tänker viktmässigt. Jag trivs med mina 10kg extra men däremot kommer jag vilja träna senare när jag mår bättre.

Släpp vikthetsen och kolla inte på vågen. Hur häftig är inte kvinnokroppen? Att min mage ser ut såhär 2 v efter förlossningen är helt galet. Jag vet att jag var så nyfiken på hur magarna såg ut efter en graviditet och det är väldigt individuellt. Jag kommer inte att hetsa med träning eller stressa. Nu ska jag njuta av min lilla unge och även bli helt bra. Något jag längtar efter är långa barnvagnspromenader.

IMG_9688-0.PNG

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *