Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie och jag är 27 år. Jag och min man Erik har tillsammans två barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016. . Vi har även två underbara hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om vårt vardagsliv och mitt jobb som fotograf och konstnär. Jag och min barndomsvän driver även podden Välkommen in- Emma & Nathalie Kontakt: [email protected]

Känslor och tankar en dag efter snittet

Han är otroligt ljuvlig vår lilla son! Otroligt häftigt att vara tvåbarnsmamma även fast jag inte förstått det än. Natten innan snittet sov jag ingenting. Stressad, orolig, nervös och pirrig. Vi har blivit och blir så otroligt bra omhändertagna här på BB stockholm. 
En hel förlossningsberättelse kommer om snittet som överraskade mig totalt. Jag trodde att jag skulle bli snuvad på halva upplevelsen men ack så fel jag hade. Det var så otroligt häftigt! Jag är så nöjd med beslutat och att jag fick igenom snittet. Han var ändå ”stor” trots en vecka innan bf så hade jag gått över och fött vanligt så hade jag nog råkat ut för en förlossningsskada även denna gång. En gissning men magkänslan säger så.

Jag har ont och kom inte upp ur sängen igår trots två försök. Idag blir det försök igen men ska se till att vara ordentligt smärtlindrad. Smärtan denna gång är minimal jämfört med förra gången så det är underbart!

Jag fick upp honom på brösten direkt!

6 Kommentarer

  1. Så fin bild <3 Längtar så tills jag får min lilla på bröstet. Den bästa känslan som finns <3

  2. Så härlig bild. Lyckan lyser!

  3. Det var det jag tyckte var härligast med snitt också. Att få upp sitt barn på bröstet o få ha kvar henne/honom där var underbart. Att slippa skiljas från sitt barn pga operation efter vaginal förlossning. Njut ordentligt nu!

    • Jag fick upp Leah på bröstet direkt vid den vaginala förlossningen också men sedan fick hon vara hos Erik medan jag opererades men de satt precis bredvid mig så vi skiljdes aldrig ifrån varandra <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *