Header Image

Nathalie - Trebarnsmamma

Mitt namn är Nathalie och jag är 27 år. Jag och min man Erik har tillsammans två barn, Leah som är född november 2014 och Liam som är född i Juli 2016. . Vi har även två underbara hundar. Jag älskar att fotografera, resa och måla. Min blogg började som en gravidblogg, där man fick följa hela min graviditet med Leah och sedan graviditeten med Liam. Nu är det främst en mammablogg där jag skriver om vårt vardagsliv och mitt jobb som fotograf och konstnär. Jag och min barndomsvän driver även podden Välkommen in- Emma & Nathalie Kontakt: [email protected]

Lucka 21- Att ge julklappar från tomten

Publicerad,

Detta inlägg kommer handla om att skriva att julklapparna är från tomten eller ej. Ett inlägg som förhoppningsvis ger en tankeställare.

Jag är tacksam och glad att vi har råd att köpa presenter och julklappar till våra barn. Att veta att vissa föräldrar inte har med det och knappt råd med mat gör ont i mig.

För mig är det viktigt att huvudsaken med julen är att umgås och inte att julklapparna är i fokus!

Jag tänker jättemycket på att man inte ska köpa någonting jättedyrt och skriva att det är från tomten. Barnen pratar och när de kommer till förskolan eller skolan så känns det tufft om något barn fått en bok eller kanske ingenting från tomten och ett annat barn har fått en cykel, tv-spel, tv, dator eller mobil av tomten. Barnen funderar kanske på varför tomten inte gav liknande saker osv. Ni förstår vad jag menar. Självklart kan man skriva att någon present är från tomten men att man ändå tänker efter.

Hur tänker ni?

2 Kommentarer

  1. Några av våra paket är från tomten. Men vi har fortfarande så små barn (4 och 1 år) så det är ju inga dyra paket alls än så länge. Men bra poäng du har, tar till mig det till framtiden när det kanske blir dyrare paket.
    God Jul 🙂

    • Som sagt nu när de är små så sliter de nog mest upp paketen och har ingen större koll. Som sagt jag tror att det är bra att ha i bakhuvudet iallafall. God jul 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *